Бібліотека
План роботи шкільної бібліотеки Комунального закладу «Люботинська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів «Дивосвіт» Харківської обласної ради.
на 2015/2016 навчальний рік.
В 2015/2016 навчальному році діяльність шкільної бібліотеки буде здійснюватись згідно з вимогами державних, регіональних програм розвитку освіти, зокрема Конституції України, закону України «Про освіту», Законом України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Положенням про бібліотеку загальноосвітнього закладу» та іншими законодавчими нормативно-правовими актами.
Сьогодні шкільна бібліотека володіє значними можливостями щодо вдосконалення педагогічного процесу. Нові навчальні програми, нові концепції освіти, зростаючий інтелектуальний рівень читачів висувають нові вимоги до якості інформаційного забезпечення освітнього процесу. Перед шкільною бібліотекою встає завдання оптимізації процесів, спрямованих на розвиток культури учнів.
Сучасна шкільна бібліотека повинна бути інформаційним центром, який обслуговує потреби користувачів у локальному і віддаленому режимі з використанням нових інформаційних технологій.
Провідним напрямком модернізації бібліотечної справи є її інформатизація: впровадження і розвиток в бібліотеках нових інформаційних технологій, формування і використання електронних ресурсів, впровадження мультимедійних технологій, розвиток мережевої взаємодії бібліотек, підключення до всесвітньої системи Інтернет. Необхідною умовою для успішного створення інформаційного середовища бібліотеки є функціонування наступних процесів:
- цілеспрямований збір, первинна обробка і надання доступу до інформації;
- організація доступу користувачів до зібраної інформації;
- своєчасне одержання інформації і її використання.
Новітні інформаційні технології надають можливість значно полегшити і розширити шлях користувача до інформації, зокрема, за допомогою доступу до бібліографічних ресурсів через мережу Інтернет та розміщення їх на веб-сторінці бібліотеки.
Розвиток глобальної комп’ютерної мережі показав перспективність і необхідність створення відділу медіатеки, в якій не тільки змінюють звичні бібліотечні форми популяризації читання, а й удосконалюють їх.
Освітній процес у сучасній школі зорієнтований на озброєння школярів методами пізнання й аналізу теоретичних положень основ наук, оволодіння ними за допомогою нових способів мислення, навичками систематичної роботи з джерелами інформації. У багатогранній виховній роботі читання та виховання молоді за допомогою книги є чи не найскладнішою і найголовнішою справою.
Залучення шкільної бібліотеки до розв’язання цих задач посилює її освітні функції та педагогічну спрямованість і вимагає насамперед формування в шкільній бібліотеці фонду літератури за основними галузями знань, який би якнайповніше задовольняв освітні потреби школярів, забезпечував можливість їхньої індивідуальної освітньої діяльності. Враховуючи важливість цих завдань, в наступному навчальному році планується збільшувати бібліотечний фонд за рахунок як бюджетних, так і позабюджетних коштів, проводити щорічну благодійну акцію «Подаруй бібліотеці книгу», в результаті якої бібліотека поповниться улюбленими книгами читачів.
Важлива роль у відродженні національної освіти, інформатизації освітнього простору належить шкільній бібліотеці, яка здійснює бібліотечно-інформаційне та культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу, формує світогляд особистості, виховує в учнів культуру читання, бережливе ставлення до книги, виконує читацькі потреби учнів, педагогів, батьків.
Головним завданням в роботі бібліотеки школи-інтернату в наступному навчальному році буде бібліотечно-інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу шляхом повного, якісного і оперативного обслуговування всіх категорій користувачів, впровадження сучасних інформаційних технологій, комп’ютерізації, надання доступу до вітчизняних і світових інформаційних ресурсів через мережу Інтернет.
В шкільній бібліотеці буде і далі проводитись робота з виховання і формування в учнів любові до книги, культури читання, уміння користуватись читальним залом та фондом бібліотеки. З цією метою будуть заплановані екскурсії до бібліотеки учнів молодших класів, щоб ознайомити їх з правилами користування бібліотекою; будуть проводитись консультації з читачами; різні бібліотечні заходи.
Освіта і бібліотека – це два поняття невід’ємні одне від одного. Адже шкільна бібліотека зорієнтована на задоволення потреб педагогів; і ріст професійної компетенції вчителів теж у великій мірі залежить від бібліотекаря, від його вміння спрямувати педагогів на вибір потрібної інформації. Нові форми інформаційного забезпечення педагогів новинками літератури передбачають пошук інформації в мережі Інтернет. Але книга все ж таки залишається джерелом мудрості, знань, досвіду та фундаментом освіти, а бібліотеку можна назвати основою цього фундаменту.
Мету і принцип цієї роботи бібліотека реалізує через пріоритетні напрямки:
- Організація інформаційно-маркетингової діяльності:
- Вивчення і задоволення читацьких потреб у книзі та інформації;
- Інформаційно-бібліографічна робота з обслуговування користувачів;
- Популяризація бібліотечно-бібліографічних знань;
- Формування інформаційної культури читачів.
- Обслуговування читачів і популяризація літератури на допомогу навчально-виховного процесу:
- Залучення читачів;
- Популяризація літератури;
- Співпраця з іншими бібліотеками;
- Робота з батьками.
Основними функціями бібліотеки у наступному році залишаються загальноосвітня, виховна, інформаційна, та культурно-просвітницька.
Школа та шкільна бібліотека у наступному навчальному році будуть сприяти інтелектуальному, суспільному і моральному розвитку особистості, що є фундаментальною основою для подальшої освіти та трудової діяльності.
Загальноосвітня функція тісно пов’язана з виховною. Виховна функція націлює педагогів, бібліотекаря, батьків на реалізацію першочергових завдань:
- надання інформації про документи, що надійшли до бібліотеки;
- інформація про новітні технології, що використовуються як в нашій державі, так і за її межами;
- повідомлення про проведення конкретних заходів;
- виховання в учнів інформаційної культури, вироблення потреби та навичок пошуку, систематизації, обробки, накопичення та оцінки інформації.
Одним із найважливіших завдань роботи шкільної бібліотеки є завдання середньої освіти: «…виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй» (стаття 5 Закону України «Про загальну середню освіту»).
Форми, методи роботи бібліотеки по вихованню національної свідомості надзвичайно різноманітні: масові заходи, книжкові виставки, огляди літератури, усні журнали тощо. Всі ці заходи використовуються як окремо, так і комплексно.
Робота шкільної бібліотеки буде спрямована на вирішення таких основних завдань:
- Ведення облікової та планово-звітної документації; організація режиму збереження документів ;
- Комплектування фондів, пошук, обробка та систематизація інформації з урахуванням інформаційних потреб усіх категорій користувачів;
- Інформаційна підтримка навчально-виховного процесу, сприяння у реалізації проблеми, над якою працює школа-інтернат: «Соціальний розвиток особистості учнів з порушенням слуху та оптимізація навчання на сучасному етапі»;
- Виховання в учнів інформаційної культури та культури читання;
- Розвиток творчої думки, пізнавальних здібностей та інтересів учнів, сприяння успішному засвоєнню ними навчальних програм;
- Сприяння самоосвіті учнів та педагогів за допомогою різноманітних форм і методів бібліотечної роботи, забезпечення їх необхідною літературою та інформацією;
- Збереження і продовження українських культурно-історичних традицій;
- Виховання людини демократичного світогляду і культури, яка дотримується прав і свобод особистості;
- Формування здорового способу життя;
- Формування трудової та моральної життєвої мотивації, активної громадської позиції;
- Надання учням правових знань, здійснення правового виховання;
- Формування в учнів умінь та навичок бібліотечного користувача, розкриття перед ним основних функцій бібліотеки;
- Забезпечення учнів і педагогів літературою для задоволення їхніх соціальних і культурних потреб;
- Реформування бібліотеки в таку, що включає традиційні і сучасні носії інформації.
Пріоритетними напрямками роботи в наступному навчальному році будуть такі:
- Формування дієвого бібліотечного фонду на основі запитів, інтересів і потреб читачів;
- Продовження роботи над оформленням сторінки сайту «Шкільна бібліотека»;
- Продовжити роботу по створенню шкільної медіатеки;
- Надання методичної, консультативної допомоги педагогам, учням, батькам в отриманні інформації;
- Зміцнення матеріально-технічної бази шкільної бібліотеки;
- Продовження роботи над естетичним оформленням приміщення бібліотеки.
В світі завдань і напрямів роботи школи-інтернату в 2015/2016 навчальному році, діяльність шкільної бібліотеки буде спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання,на інформування педагогів про новинки художньої та дитячої літератури; педагогічної та спеціальної методичної літератури; особлива увага буде приділятися широкій популяризації української літератури, літератури з питань освіти, історії українського народу, поваги до національно-культурних і духовних надбань нашого народу
ІІ. Формування та задоволення читацьких потреб.
Пропаганда діяльності бібліотеки.
№ з/п | Показники роботи | План на 2014/2015н.р. | Виконання плану | План на 2015/2016 н.р. |
1. | Читачів усього:З них:- педагогів,батьків та ін.- учнів | 25015595 | 19510095 | 250155100 |
2. | Книговидача :- Підручників- Художньої та галузевої літератури | 16231262361 | 16231262361 | 16251260400 |
3. | Відвідування : | 1000 | 1073 | 1200 |
4. | Кількість масових заходів: | 17 | 17 | 15-20 |
5. | Кількість:- Бесід,оглядів- Бібліотечних уроків- Книжкових виставок | 81512 | 81512 | 8-1010-1515-20 |
6. | Книжковий фонд- Підручників- Художньої та галузевої літератури | 21944867311125 | -469- | 22413928811125 |
7. | Списання літератури:- Підручників- Художньої та галузевої | – | – | 500600 |
ІІІ. Діяльність шкільної бібліотеки щодо сприяння гуманізації, гуманітаризації навчально-виховного процесу; духовному становленню школяра, патріотичному вихованню, виховання естетичних смаків
№ з/п | Зміст роботи | Термін виконання | Відповідальний | Відмітка про виконання |
- Робота з читачами щодо формування і задоволення читацьких потреб
1. | Організація екскурсій до шкільної бібліотеки учнів1 – 4класів. Ознайомити їх з правилами користування бібліотекою, фондом бібліотеки. | Вересень 2015 | Бібліотекар | |
2. | Оформлення картотеки читацьких формулярів. Перереєстрація читачів. | До 25.09.2015 | Бібліотекар | |
3. | Консультації читачів під час видачі літератури щодо правил користування бібліотекою. | Протягом року | Бібліотекар | |
4. | Заходи по залученню читачів до бібліотеки. | Протягом року | Бібліотекар | |
5. | Проводити рекламу бібліотеки, комплексні заходи «День бібліотеки в школі». Підсумки акції «Подаруй бібліотеці книгу». | Останній тиждень вересня;30. 09. 2015 | Бібліотекар | |
6. | Провести аналіз читацьких формулярів | Травень 2016 | Бібліотекар |
2.Індивідуальна робота з читачами
1. | Проведення рекомендаційних бесід з читачами під час видачі літератури | щомісяця | Бібліотекар | |
2. | Бесіди з учнями про прочитану книгу | щомісяця | Бібліотекар | |
3. | Консультації учнів щодо вибору літератури | щомісяця | Бібліотекар | |
4. | Робота з окремими групами читачів у читальному залі | щомісяця | Бібліотекар |
3.Взаємодія шкільної бібліотеки з педагогами школи-інтернату
1. | Інформаційне забезпечення вчителів новинками літератури, що надійшли до бібліотеки. | щомісяця | Бібліотекар | |
2. | Випуск інформаційних бюлетенів, експрес-інформації. | Протягом року | Бібліотекар | |
3. | Інформація про надходження нових підручників,програмної , методичної та педагогічної літератури | По мірі надходження | Бібліотекар | |
4. | Допомога вчителям в підборі матеріалу при підготовці до мовних конференцій, відкритих уроків, доповідей на пед. радах, спец. семінарах тощо. | Протягом року | Бібліотекар | |
5. | Нові форми інформаційного забезпечення вчителів новинками літератури. Пошук інформації в мережі Інтернет. | За запитом | Бібліотекар | |
6. | Перевірка стану роботи шкільної бібліотеки адміністрацією школи-інтернату | Квітень 2016р. | Адміністрація | |
7. | Організація видачі (прийому) підручників | Вересень 2015; травень 2016р. | Бібліотекар | |
8. | Робота разом з класними керівниками з ліквідації заборгованості підручників | Травень2016р. | Бібліотекар,класні керівники | |
9. | Проведення разом з вчителями заходів щодо популяризації книги та читання | Згідно плану | Бібліотекар, класні керівники |
4.Масові заходи в роботі шкільної бібліотеки.
Патріотичне виховання
1. | «Рідне місто моє»- тематична поличка | 01.09.2015 | Бібліотекар | |
2. | «Видатні постаті української історії» – цикл книжкових виставок до ювілейних дат. | Вересень-травень | Бібліотекар | |
3. | «Я – громадянин України», бібліотечний огляд | 06.10.2015 | Бібліотекар | |
4. | День українського козацтва. День захисника України. Книжкова виставка. Бібліотечний урок «Наша пісня, наша дума не вмре, не загине», присвячений створенню Української козацької держави. | 13.10.-16.10 20159-11 класи | Бібліотекар, педагог-організатор, класні керівники | |
5. | День пам’яті жертв Голодоморів – історичний нарис | 27.11., 30.11. 2015 | Бібліотекар | |
6. | День Соборності України – бібліотечний урок | 22.01.2016 | Бібліотекар,вчителі історії. | |
7. | «Нащадки пам’ять бережуть» – до дня Героїв Крут | 29.01.2016 | Бібліотекар | |
8. | Серія патріотичних заходів, присвячених Героям Небесної сотні, Дню визволення України від фашистських загарбників: «Не погасити памяті вогонь», «Народ мій є, народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ». | Протягом року | бібліотекар, класні керівники, вчителі історії |
Пропаганда української мови та літератури
1. | «Доля мови – доля народу», свято української мови.( До дня української писемності та мови) | 10.11.2015 | Бібліотекар, вчителі української мови | |
2. | Письменники-ювіляри. Цикл виставок.Загальношкільний захід, присвячений 145-річчю від дня народження Лесі Українки. «Лісова красуня- Леся Українка». | ЩомісяцяЛютий 2016 (25) | Бібліотекар, вчителі української мови | |
3. | Казка про українську мову(для молодших школярів)«Лети,наша мово прекрасна, над світом» | Лютий 2016 | Бібліотекар, вчителі1,3 класів | |
4. | «І той лиш пошани достоїн, хто мову шанує свою», – до Міжнародного дня рідної мови | 17.02.2016 | Бібліотекар, вчителі української мови | |
5. | Книжкова виставка, присвячена творчості Великого Кобзаря | Березень 2015 | Бібліотекар |
Моральне та правове виховання
1. | ВІЛ/СНІД – виклик людині та людству | 02.12.-05.12. 2015 | Бібліотекар | |
2. | «Великі глухі»- бібліотечний урок, присвячений Міжнародному дню інвалідів. | 03.12.2015 | Бібліотекар | |
3. | «…Ти знаєш, що ти людина?..»,дискусія з учнями 11 класу | Грудень 2015 | Бібліотекар,класні керівники 11 класу | |
4. | Бесіда: «Толерантність: жити в мирі з іншими людьми», до Міжнародного дня толерантності. | 16.11.2015 | Бібліотекар, вчителі української мови | |
5. | «Закон і молодь»- книжкова виставка | Січень-травень 2016 | Бібліотекар | |
6. | «Мої права і обов’язки», бібліотечна година для учнів 1,3 класів до Міжнародного дня захисту прав дитини. | 10.12.2015 | Бібліотекар, вчителі1,3 класів |
Екологічне виховання
1. | «Твоя Червона книга», усний журнал | 22.09.2014 | Бібліотекар,вчителі біології, хімії, фізики | |
2. | «Ми відповідаємо за чисті узбіччя»,бібліотечний урок , присвячений Міжнародному дню рідної землі | 06.04.2016 | Бібліотекар | |
3. | «Чорнобиль – біль і сльози», загальношкільний захід, виставка-реквієм до 30-тої річниці Чорнобильської трагедії. | 26.04.2016,останній тиждень квітня. | Бібліотекар, класні керівники | |
4. | «Екологічними стежками Харківщини», виставка – огляд | Травень,2015 | Бібліотекар |
У 2015/2016 навчальному році відзначається:
- 505 років від дня народження І.Федорова, засновника книгодрукування в Україні. (бл.1510-1583);
- 420 років від дня народження Богдана Хмельницького, гетьмана України, державного діяча (бл.1595-1657);
- 390 років від дня народження Марусі Чурай, легендарної української народної піснярки (1625- 1653);
- 830 років від написання «Слова о полку Ігоревім» (1185);
- 180 років повісті М.В.Гоголя «Тарас Бульба» (1835);
- 170 років від дня народження І.К.Карпенко-Карого, українського драматурга (29.09.1845-1907);
- 145 років від дня народження О.І.Купріна, російського письменника (29.09.1870-1938);
- 120 років від дня народження С.О.Єсеніна, російського поета (03.10.1895-1925);
- 80 років святкує Борис Олійник, український поет ( 22.10 1935);
——————————————————————